20 Mart 2016 Pazar

Türk Tarihi'nde Kürşad'dan Sonra 2. İstiklal Ayaklanmasını Yapan Nişufu

Türk tarihinde elli yıl Çin esaretinde kaldıktan sonra ilk bağımsızlık ayaklanmasını yapan Kür Şad Ata'yı bilmeyenimiz yok. Ancak tarihi belgeler Kür Şad'dan sonra bize bir kişinin daha ayaklandığını gösteriyor. Adı Nişufu !
Nişufu'nun yaşamı hakkında çok az bilgi vardır. Çin kaynaklarına göre, I. Göktürk Kağanlığı yıkıldıktan sonra Tang Hanedanlığı'nın egemenliğine giren Türklerin yeniden Türk hâkimiyetini sağlamak için uğraşan isyancılardan biridir. Nişufu da Çin sarayını basma girişiminde bulunan Kürşad gibi giriştiği bağımsızlık mücadelesi sonucunda yaşamını yitirmiştir. Nişufu'nun ölüm tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, destekçilerinin ihaneti sonrasında kendi adamları tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.
Aşina Nişufu veya Eski Türkçe İni Çor Börü 679-680 yılları arasında isyan etmiş Göktürk Tigini ve Doğu Göktürk kağanı. Adı 7. asır Çin kroniklerinde geçer. Yaşamı hakkında çok az bilgi vardır. Bu yüzden, yalnızca hükümdarlık adı bilinmekte halk arasında kullanılan Türkçe adı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Göktürkleri kuran Aşina hanedanı üyesi olduğu için, adında yer alan Aşina ifadesi "Göktürk" hanedanına mensup olduğunu belirtmektedir.Kendine bağlı olan destekçileri tarafından öldürülmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder