8 Mart 2016 Salı

Hemoroidin (Basur) kanserle ilgisi var mıdır?

Hemoroid hastaları genellikle hastalığın bulunduğu bölge sebebiyle doktor muayenesi olmaktan kaçınmaktadır.

Halbuki hastalar mevcut şikayetler doğrultusunda ortaya çıkan sağlık problemlerini erken teşhis ile daha vahim bir duruma dönüşmesine engel olacaklarının farkında değildir.

Birçok kişi hemoroidin kansere dönüşüp dönüşmediği ile ilgili sorular sormaktadır. Anca hemoroidler sanıldığı gibi kansere dönüşmezler. Ancak makattan kan gelmesi barsak kanserinin habercisi olabilir. Bu yüzden herhangi bir kişinin kendi kendine hemoroid (basur) teşhisi koymaması, mevcut şikayetlerin konunun uzmanı bir hekim tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşır. Makatla ilgili bir şikayeti olup da doktora başvuran kişilerin hemen hemen tamamı kendilerinde hemoroid (basur) olduğunu zannederek doktora giderler. Araştırmalar bu kişilerin ancak yarısında sorunun hemoroid olduğunu diğer yarısında başka bir problemin (fissür, fistül, abse veya kanser) şikayetlere yol açtığını göstermektedir.

Eğer belirgin şikayetleriniz varsa mutlaka bir hekime başvurunuz. Aksi takdir hemoroid sandığınız rahatsızlığınız daha ciddi ve farklı bir problemin habercisi olabilir!

Kaynak:  m.mynet.com/i3.html#http://www.mynet.com/haber/iphone/saglik/hemoroidin-basur-kanserle-ilgisi-var-midir--2344943-1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder