10 Mart 2016 Perşembe

Facebook'taki RESMİLEŞTİ DİKKAT paylaşımı ne anlama geliyor?

Facebook'ta bilinçsiz paylaşımlar devam ediyor. Bunu yazmanıza ya da paylaşmanıza gerek yok.

Facebook'ta zaman zaman spam paylaşım olarak nitelendirilen gönderilerle karşılaşabiliyoruz. Bunların bazıları sizden habersiz olarak paylaşılırken (Eğer bir spam linke tıkladıysanız), bazıları da bilerek paylaşılıyor.

Dikkat ederseniz Facebook'ta kısa aralıklarla "Bu profil hakkında şu şöyledir", "Şu unsurları kabul etmiyorum", "Şu tarih itibarıyla profilimde kopyalanma olursa bu benim değildir" gibi birçok mesaj görüyoruz ve bu mesajlar sanki "Resmi bir duyuru" gibi kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılıyor. İşin gerçeği ise, bu mesajların hiçbir anlam ifade etmediği ve yalnızca spam görüntüsü oluşturuyor olması.

Facebook'tan ya da resmi kurumlardan bizzat açıklama yapılmadığı sürece bu tip mesajlara dikkat etmenizde fayda var.

"Kullanıcılar kendini güvence altına almak için paylaşıyor"

AA'daki habere göre Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, manipülasyon ve dezenformasyona açık bir alan olan sosyal medyada paylaşılan birçok unsurun gerçekliğini araştırmadan kabul edilerek paylaşıldığını anlattı.

Son dönemde "Resmileşti Dikkat" başlığıyla sosyal medyada paylaşılan içeriklerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını vurgulayan Kırık,"Bir hesap üçüncü şahısların eline geçtikten sonra doğrudan Facebook ile iletişime geçilmelidir. Zaten IP adreslerinden bu paylaşımların kim ya da kimler tarafından rahatlıkla tespit edilmesi mümkündür. Bu nedenle kullanıcıların bu içeriği paylaşmasının herhangi bir anlamı ya da geçerliliği bulunmamaktadır" diye konuştu.


Kaynak:http://m.sabah.com.tr/teknoloji/2016/03/09/facebooktaki-resmilesti-dikkat-paylasimi-ne-anlama-geliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder