23 Kasım 2013 Cumartesi

Diş Macunu Tüpünün Altındaki Çizgilerin Renk Farkı Ne Anlama Geliyor ?

Diş macun tüplerinin en alt kısmındaki çizgilerdeki renk farklılıklarını hiç fark ettiniz mi ? Bu renklerin anlamları var. Aslında bu renk farklılıkları hayati önem taşıyor. 

Diş macunu alırken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Eğer doğal bir ürün almak istiyorsanız, diş macunu tüpünün dibindeki çizgi renginin yeşil olması gerekiyor.

Bu renkler diğer kozmetik ürünleri için de geçerlidir.

İşte renklerin anlamları:

Yeşil :   Doğal ürün.
Mavi :   Doğal ve tıbbi ürün karışımı ürün.
Kırmızı :
Doğal ve kimyasal madde karışımı ürün.
Siyah :  Tamamen kimyasal ürün.

Bu haberi diğer insanlarla da paylaşarak onların da sağlıklı olmalarında yardımcı olabilirsiniz.


Diş Macunu Tüpünün Altındaki Renklerin Anlamı Olduğu Koca Bir Yalan mı ? << Tıklayınız

70 yorum:

 1. Özellikle çocuklarımız için bunlara dikkat edelim

  YanıtlaSil
 2. Renklerin içerikle hiç bir alakası yok. Ambalajın üretiminde makinenin kesim yapacağı yerin sensörleri ile algılayabilmesi için konulmuş işaretleyiciden başka birşey değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O yüzdenmi siyah kullabdigimda agzimdaki bütün disler cikacak gibi sizliyor...

   Sil
  2. O yüzdenmi siyah kullabdigimda agzimdaki bütün disler cikacak gibi sizliyor...

   Sil
  3. yanlıştır

   Sil
  4. Toplumu bilgilendirecem derken,cahilliginle basedemiyon

   Sil
 3. tek bir renk yapsın makinanın gözü kör
  salakmı makine herşeyi alğılıyor renklerimi alğılıyamayacak nemiş kesim yeri küllahıma anlat

  YanıtlaSil
 4. Bu renklerin, diş macunlarının fabrikalardaki üretim aşamasında paketleme ve kesme işlemlerinde elektronik sensörlerin nerede duracağını ve nerede kesme işlemi yapacağını gösteren ve "Eye-Mark Teknolojisi" adıyla anılan bir teknolojinin parçası olduğu bilgisine ulaştık. Başka bir ifadeyle ambalajlama esnasında optik sensörlerin, ürünlerin grafik baskılarını ayırt edebilmesi için yapılan bir çeşit ayıraç olduğu ifade ediliyor.

  Özellikle çocuk diş macunlarının altındaki rengin çoğunlukla siyah olduğunu da dikkate alırsak, renklerin bir anlamı da olabilir. Ancak yine de karar sizin.

  YanıtlaSil
 5. Arkadaşlar ne fark etti zaten Colgate veya ipana genellikle siyah renkli olmuyo ayrıca da sağlıklı. Siz direk markaya dikkat edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalniz ipana nin pro expert olani kirmizi ve igrenc tadi var ayrica hic de iyi temizlemiyo disleri

   Sil
  2. israil malı kullanmaya ne gerek var ? başka marka mı kalmadı zaten soyumuz tükensin diye ellerinden geleni yapıyorlar. lütfen yanlış anlamayın bu yazı sadece uyarı niteliklidir. hatta en iyisi de misvak...dişleri beyazlatıyor... ağız kokusunu alıyor. ayrıca da peygamberimizin sünneti. iyi günler :)

   Sil
  3. Market macunlarının sağlıklı olduğu kanısına nasıl ulaştınız. Hiç Bir market ürünü doğal değildir

   Sil
  4. Markaya takilmayin bence. Oiyasadaki en zararlo dis macunu colgette. Ici florur dolu. Siyah seritler matbaa takibi icindir. Urunun icerigini okuyarak kullanalim lutfen.

   Sil
  5. Kesinlikle FOREVER dis macunu

   Sil
  6. Sonuna kadar FOREVER DİŞ MACUNU

   Sil
 6. Sayın İlgili,

  Malesef, bir firmanın çıkar amaçılı uydurduğu bir yalan, genel kabul görmeye başladğı için
  bu duyuru kaleme alınmıştır.

  Diş macunu ve benzer tüp ambalajlardaki cilt bakım ürünleri, dolum sırasında, üst arka yüzlerine makine tarafından bir renk bırakılmaktadır. Bu renk genelde siyah veya lacivert olmaktadır. Ancak istenldiği taktide bu herhangi bir renkte olabilir.


  İnsanları kandırmaya çalışan bir firma bu rengin aslında ürün içeriğinin doğallığını gösterdiği yalanını ortaya atmış ve siyah veya lacivert gibi renkli tüplerin içeriğinin kesinlikle sentetik kimyasallardan oluştuğunu yalanını fısıltı gazetesi ve sosyal medyadan yaymıştır. Doğal olanların ise yeşil ve benzer tonlar olduğunu iddia etmiştir. ( burada belirtilen renkler daha farklı da olabilir )

  Bunu yaparken tabi ki kendi tüplerinin arka üst baskı renklerini yeşil ve benzer açık renklerden yapmayı ihmal etmemiştir.

  HALBUKİ ÇOK AÇIKTIR Kİ:
  Kanuni olarak tüm firmalar ürün içeriklerini ürün etiketlerinin arka yüzlerinde açıkça belirtmek zorundadır. Bir diğer deyişle tüp üzerineki renge bakmak yerine EN FAZLA 1-2 CM ALTTA YAZAN İÇERİKLERE BAKILSA, BU AÇIK YALAN ZATEN BOŞA ÇIKACAKTIR.

  Ancak insanların içerik okuma zaafları olduğunu bilen yalancılar bu gerçek dışı hikayelerini yaymaya devam etmişlerdir.

  Ayrıca gerçekten de piyasada doğal ürünler konusunda doğru üretim yapmayan firmaların varlığından da tedirgin olan insanların bu çekincelerinden dolayı, bilmeden bu yalana inanmış olmalarıda normal görülebilir.

  ANCAK BİR FİRMANIN DOĞALLINDAN EMİN OLMANIN YOLU, BASKI SIRASINDA TÜPÜN ÜZERİNE KONAN UFAK BİR LEKE DEĞİL İÇERİK İLE İLGİLİ ALINAN SERTİFİKANIN ARANMASI DAHA DOĞRU OLACAKTIR. ( veya içeriklerin okunmasıda kafidir )

  Kar amacı gütmeyen, ürün içeriklerinde ki organik ve doğal maddeleri çok titiz bir şekilde inceleyip onay veren derneklerin bazıları ve logoları aşağıdaki gibidir.
  Natrue – Belçika http://www.natrue.org/home/
  BDIH – Almanya, http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm

  Etko – Türkiye, http://www.etko.org
  Ecocert – Fransa , http://www.ecocert.com

  USDA – USA http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome


  NCS Standards – Almanya – ufak logosu bulunamadığı için eklenmedi https://www.facebook.com/NCSNaturalCosmeticsStandard


  ve ICEA – Italya gibi kuruluşlardır. - ufak logosu bulunamadığı için eklenmedi http://www.icea.info/en/  Bu kuruluşlar HİÇ BİR ŞEKİLDE BASKI SIRASINDA TÜP ÜZERİNE KONULAN UFACIK RENKLE İLGİLENMEZLER. SADECE İÇERİKLERİN DOĞAL VE HATTA HAYVANLAR ÜZERİNDE DENENMEMİŞ OLMASINA KADAR TİTİZLİK GÖSTERİRLER.

  Ve bu derneklerin logolarını, hassas üretim yapıp ürünlerini belli doğal ve organik standartlara göre tasarlayan firmaların, ürünleri üzeride görebilirsiniz. BU LOGOLAR SİZE ÜZERİNDE BULUNDUKLARI ÜRÜNLERİNİN DOĞAL VE ORGANİK İÇERİKLE ÜRETİLDİĞNİ VE BUNLARIN TİTİZLİKLE DENETLENDİĞİ ANLATMAKTADIR.

  Sizleren ricamız, bu yalana artık son vermek ve bu işten haksız kazanç elde edenlerin durdurulması için, bu yazıyı tüm sosyal medya imkanlarınızı kullanarak yaymanız.

  Ilgi gösteren herkeze teşekkürler.

  Not: İncelemek isteyenler varsa organik pazarlarda satışı olan bazı markaların isimlerini aşağıda bulabilirsiniz.
  Bu ürünlerin üzerindeki sertifikasyon logolarını ve baskı sırasında çıkan renklerin neler olduğu görünce haklılığımızı daha iyi anlayacaksınız.

  Logona, bioplante, sante, Lavera, eubiona, urtekram, Dr Hauscka vb.

  Saygılarımızla  Mehmet Atmaca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi toplumu aydınlatıcı

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi toplumu aydınlatıcı

   Sil
  3. Kim bu firma, nasıl bir çıkarı var böyle bir yalandan, siz nereden elde ettiniz bu bilgiyi ???
   Ben bu konuda laboratuvar araştırmaları yaptım ve bu renklerin kimyasal içeriğin derişimini belirlediğini profesörlerden öğrendim. Sizin kaynağınız nedir?

   Sil
  4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  5. Bu renk kodları ile ilgili bilgiler tamamen hayal ürünü ve şehir efsanesi Bu renk kodları ürünün niteliği ile ilgili değil sadece maine otamasyonu ile ilgilidir.

   Sil
 7. bunu yayınlayan arkadaş ım bunu neye dayanarak yayımladin .?

  YanıtlaSil
 8. Lütfen elinizde ki belge ve bilgileri bizimle Paylaş sağlık bakanlığı ile ilgili bi araştırma yaptın mı bu konu üzerine ?

  YanıtlaSil
 9. merhabalar konu gerçekten hayati önem taşıyor,bende kızım için yaptığım araştırmalarda jacknjill isminde bir markanın diş macunlarının ambalajında yeşil etiket olduğunu farkettim,marka tamamen doğal bileşenlerle üretilen ödül almış bir markaymış kızımda çok sevdi,tavsiye ediyorum

  YanıtlaSil
 10. Bunu haber yapanın ...... bu salaga inananların daha ne diyeyim saf millet de hemen inanıyor.colgayt Fransa da yasaklandı. Bizde 1 TL.yeşil renk varsa ne yapacaksınız peki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizden başkasını saf görme mantığı nedir çözmüş değilim. Biraz saygılı olmasını öğrenin lütfen

   Sil
 11. Koca bir yalan ben cocuguma aldim yutabilir diye cocuklar icin uretilmis ve cizgi siyah renk kimyasal bi seyi yutabilir diye yazmazlardi hem dogru bile olsa aldigim macun yesil olmasi gerekiyordu yani koskoca yalandan ibaret

  YanıtlaSil
 12. Bence hiç bunlarla uğraşmayın gidin bi HELAL markete orara Gimdes sertifikalı istediğiniz şeyi alın.

  YanıtlaSil
 13. O renklerin hiç bir anlamı yoktur. En iyi diş macunu ise forever living şirketinin diş macunudur. Tamamen organik bir üründür.içinde aloe vera ve propolis mevcuttur.kendim kullanıyorum ve çok memnunum mükemmel bir diş macunu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen size katılıyorum tamamen bitkisel

   Sil
  2. Aynen size katılıyorum tamamen bitkisel

   Sil
  3. bitkisel değil lütfen...doğal..bitkisel derseniz propolis arı ürünüdür ve bitkiyle alakası yoktur.dolayısıyla doğal ve bitkisel farklıdır.

   Sil
  4. ayrıca ilgili bakanlıkların tümünden onayını almış.FDA belgesi olan ve içerisinde kimyasal bulunmayan bu ürüne etiketindeki siyah lekeden dolayı çamur atılıyorsa bunun ardında art niyetten ve ticari çıkardan başka birşey yoktur. en basiti güvenmeyenler götür güvendiğin laboratuvara incele için rahat etsin.çok mu zor.çamur atmadan yıllarını bu işe vermiş insanların emeklerine haksızlık etmeyin.

   Sil
  5. bitkisel değil lütfen...doğal..bitkisel derseniz propolis arı ürünüdür ve bitkiyle alakası yoktur.dolayısıyla doğal ve bitkisel farklıdır.

   Sil
 14. naturalive diş macunu da var hem dini hassasiyeti olanlar için helal sertifikalı hem de tamamen doğal ya da gıda kategorisinde içerikler içeriyor.

  YanıtlaSil
 15. cok cahilsiniz keşke ölseniz :)

  YanıtlaSil
 16. Merhaba. Şimdi evimde hem çpcuklarım hem de bizim için dil macunları var. Çocuklarım için olan birincisi. Banat keloğlan dil macunu. Altındaki renk yeşil. Florür ve paraben içermez. İçerik. Sorbitol,hydrated silica,gl ycerin,aqua,peg-8 sodıum lauryl sulfate,aroma,cellulose gum,mıca,tıtanıum dioxide,sodium saccharin,calcium gl ycerophosphate,2-bromo-2-nitropropane,1.3-diol,Cl 42 090 limonene,citral....diğeride siyah renkli içerikleri aşağı yukarı aynı
  Powerdent diş macunu altındaki renk siyah. Üzerinde koruyucu içermez yazıyor. İçeriği. Sorbitol,aqua,hydrated slica,peg8,sodium saccharin,sodium lauryl sulfate,aroma,xanthan gum,sodium fluoride,mica,Cı 77891,cı 73360, limonene oranları..sodyum florur %0.11, contient fluorure de sodium %0.11, contains sodium fluoride %0,11.
  Şimdi iki farklı dil macunununda erken maddeleri bunlarsa renklerin nerede önemi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deorant tüpü şeklinde cesitli markaların dis macunu var.Evimde suan bilinen bir markanin metal deodorant tüpü seklindeki dis macunu var ona baktim ondada mavi renkli ayni sekilden var.o zaman uzunca cvp yazan falanca markanın bilirkisi arkadasa sesleniyorum metal tüpün alt kosesindeki ayni boyuttaki mavi sekilde metal tupun makinanin kesecegi yeri mi gosteriyor :) isteyen arkadas bir sonraki market alisverisinde reyondaki ornekleri kontrol edebilir..

   Sil
 17. Merhaba, inanmayın. Doktorlar söylüyor.sağlığınız için yeşil ve maviyi tercih edin. Yeşil bulmak cok zor ama ben buldum. Sensitive pro white

  YanıtlaSil
 18. Renkler konusunda verilen bilgi dogrudur: Aksini iddia eden yorumcular siz kime hizmet ediyorsunuz? Seciminiz yesil ve mavi olsun. Saglikli gunler.

  YanıtlaSil
 19. http://onurozturk.com/dis-macunu-renkleri/

  http://www.milliyet.com.tr/dis-macunlarinin-tuplerindeki-renk-kodlarina-gore-dis-macunu-secmek----pembenar-yazardetay-saglik-2121370/

  buradaki linkten içeriğin gerçekten ne olduğunu öğrenebilirsiniz. hem kendi sitesinde hemde milliyet te yayınlanmış yazıdır.
  renklerin hiçbir anlamı olmadığı açıkça belirtilmiştir.
  bırakın boş muhabbetleri artık. kimsenin kimseye hizmet ettiği falan yok tamamen bilinçlendirmek amaçlı. siz helal'' yada haram gözüyle bakmaya devam edebilirsiniz. yada neyse istediğinizi yapın. okuyun işte.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba yillarca bize diş curumelerini onlemek icin florurlu macun kullandirdilar bizde doktorlara guvendik ve kullandik oysaki florurun bize nasil zarar verdigini doktorlar bilmiyorlarmi macun alirken florursuz olanini tercih edin ben macunumu buldum evde kullandigim ve cocuk macunu diye aldigim macunlari attim hem saglikli hemde agiz ici enfeksiyonlari ve aft gibi sorunlari gideriyor ustelik tadida cok guzel taze nane ve ganoderma iceriyor rengi renkler dogru olabilir benimki mavi nane bitki ganoderma da tibbi bir mantar uluslar arasi helal sertifikasi ve cnp sertifikasina sahip

  YanıtlaSil
 21. Mesela siyah olanlar baya bi güzel bir ferahlatıcı tadı var ağızda ama yeşil olanların tadı değişik oluyo ama doğal olanların hep tadı öyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. renkler hakkında soylenenler nekadar doğru bilmiyorum fakat doğru olabileceğini düşünüyor ve onagöre tedbirli olmakta fayda görüyorum. benim kullandığım macun hem bitkisel hemde sizin bahsettiğinizin aksine hem tadı güzel hemde ağızda ferahlatıcı bir etki bırakıyor ayrıca ağıziçi enfeksiyonlarına karşıda etkili. böyle bir etkiyle tanışmak isterseniz yardımcı olabilirim sağlıklı nesiller için sadece kimyasalına değil florursuz olmasınada önem verelim çünkü enaz kimyasal kadar önemli.sağlıklı günler 05364345943

   Sil
 22. Herkese merhaba ben Gano Excelin Gano Fresh dış macununu kullanıyorum. İçeriğinde özellikle reishi mantarı var. Reishi mantarın ne işe yaradığını bilen bilir. Herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 23. Ayrıca bu dış macununun ne işe yaradığını detaylı öğrenmek isterseniz. Yardımcı olmaya hazırım. 0533 386 8312.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 24. Bende amwayın diş macununu kullanıyorum 7 yıldır çok memnunum üstelik bitkisel doktorlar bu ürünü fazlasıyla öneriyorlar ağız bakımı ürünlerini ve diğer ürünlerini gönül rahatlığıyla kullana bilirsiniz

  YanıtlaSil
 25. Merhabalar, renk kodları hakkında yapılan araştırmalarla içerikler birbirini destekliyor aslında. Yeşil etiketli diş macunlarında florür yok.Lr marka diş macunları yeşil etiketli ve florür içermiyor. Tavsiye ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lr miscosilver siyah etiket var

   Sil
  2. şu an aloevera diş macunu aldım ama şeriti siyah. yeşil değil

   Sil
 26. Bizde medical herbs kullanıyoruz çocuklarım da tabiki ben bu renk olayına inanıyorum nedenmi bu macunu kullanınca anladım piyasada 22 TL ye satılıyor ve rengi yeşil içeriğinde yeşil çay var ayrıca sls,cpc,tericlosan,chlorhexdine yok bize bir doktor zamanında normal diş macunlarında içinde fare zehiri olduğunu söylemişti tabi ne kadar doğru bilemeyiz ancak bu kullandığım macunu kullanınca anlıcaksınız farklılığını

  YanıtlaSil
 27. https://yalansavar.org/2013/02/25/kucuk-kareler-buyuk-anlamlar/

  YanıtlaSil
 28. yaa arkadaş harbiden muz cumhuriyeti yaa. bir tane yetkili merci yok mu bu konudaki atıp tutmaları sonlandıracak. renklerin, macunun içeriği ile ilgili olduğunu söyleyen de karşı olan da öyle bir bilgi silsilesi ile yazıp çiziyor ki okuyucu ikisi de doğru olabilir ile bitiriyor okumasını.

  YanıtlaSil
 29. Ersag kullaniyoruz hem dogal hem TÜRK MALİ yurdumun mali tavsiye ederim herkeze tüm ürünlerini...

  YanıtlaSil
 30. Ersag kullaniyoruz hem dogal hem TÜRK MALİ yurdumun mali tavsiye ederim herkeze tüm ürünlerini...

  YanıtlaSil
 31. Çakma adında diş macunu çıkardım. Yerli malı,yeşil çizgisini de attım. İçine parapen attım. Kim bikecek? Sağlık bakanlığı denetlemiyor bile. Merdiven altı üret sat. Maliyeti 2tl 10tl ye organik diye sat.Setifika mı parayı bastırınca herkes alıyor. Piyasanın içindeyim. İsteyen görüşebilir. Fatatug@hotmail.com

  YanıtlaSil
 32. Herkes değil de burada bazı kansızlar sırf tartışma çıksın diye yazıyorlar. Kanları kurusun.

  YanıtlaSil
 33. neye dayanarak böyle bir bilgi paylaşıyorsunuz anlamıyorum. TAMAMEN insanları yanlış yönlendirip kafa bulandırıyorsunuz https://www.youtube.com/watch?v=m3bq6UNkxM0 burayıda dinleyin başka kaynaklardan da bakın

  o renkler ürünün doğal yada kimyasal olduğunu belirlemez ürünün arkasındaki içerikler belirler ayrıca bu renkler tüplerin nereden kesileceğini gösteren şeritlerdir... açık bir sayfa okuyup araştırın

  YanıtlaSil
 34. Benim genelde kullandıklarımın hepsi mavi renk oluyor. Yeşil renkli olanları kullanmaya dikkat edeceğim bundan sonra.

  YanıtlaSil
 35. Teşekkürler yazı gayet zor hazırlanmış ama diş macunu kodları söylediğiniz gibi anlamlar taşımıyor.

  YanıtlaSil
 36. saçma sapan şeyler yayınlayıp insanların aklını karıştırmayın. Tüp ambalaj üreticileri sadece ambalaj üretimini gerçekleştiren firmalardır yani ambalaj içerisine konulacak ürünlerle hiçbir ilgisi yoktur, bu sebepten iç ürünün kimyasal özelliklerini bilmesi ya da bu ürünle ilgili bilgi vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bahsi geçen karecikler tüp üzerine grafik baskı tasarımı uygulanması sırasında basılır. Eğer böyle bir şey olsa tüm üretici firmalar yeşil renkli olmasını isterler ve ürünün doğal içerikli olduğunu düşünmenizi sağlarlardı.
  Kısaca günümüz otomasyon sisteminin den faydalanılmak için kullanılan bu masum kareciklere insan sağlığını etkileyebilecek anlamları ifade ettiğini söylemek cahil bir aklın bilgisinden fazlası olamaz. Kaldı ki Sağlık Bakanlığı Kozmetik Yönetmeliğin de bu tarz ürün ve ambalajlarla ilgili ürün üzerinde ya da ekinde neler olması gerektiğini çok net açıklamıştır.

  Arzu edenler aşağıdaki linkten bu bilgilere ulaşabilirler.

  http://saglik.gov.tr/TR/belge/1-472/kozmetik-yonetmeligi.html

  YanıtlaSil
 37. İstanbul genelin de müşterilerimizin talep ettiği parke modelleri ve renkleri ile ilgili aklınız da bir imaj olması için bazı çalışmalarımızı galerimize ekliyoruz umarım size yardımcı olabiliriz.
  Bize her zaman ulaşabilirsiniz saygılarımızla.

  Parke Modelleri Renkleri

  YanıtlaSil
 38. http://www.huncalife.com.tr/Default.aspx?ReferenceID=62f6abbe-27f3-4c1b-aab8-9f544672b6cd

  dogal urunleri tercih delimi

  YanıtlaSil
 39. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 40. Diş macunu renkleri sanırım makinalar için bir dil. Nerden macun tüpünü kesmesi gerektiğini falan gösteren işaretler.

  YanıtlaSil